Trochę historii

Na początku lat 20 ubiegłego stulecia został stworzony prototyp obecnych implantów. Jednak nie był doskonały. Upłynęło kilkadziesiąt lat zanim naukowcy zaczęli pracować nad mechanizmem łączenia się elementów tytanowych z otaczającą kością. Mechanizm odkryto przypadkowo. Stało się to w połowie ubiegłego wieku podczas eksperymentów prowadzonych w Szwecji przez profesora Per-Ingvar Brånemark -ortopedy. Naukowiec wykorzystywał w swoich badaniach obserwację pod mikroskopem cienkiej warstwy żywej tkanki z zastosowaniem tytanowego mikroskopu, który umieszczał w kości. Ciekawostką były obserwacje szybkiego zrastania się kości z tytanem i brak odrzutów, czyli traktowanie tytanu przez organizm ludzki jako ciała własnego, a nie obcego, co nie miało miejsca przy zastosowaniu innych metali. Dzięki temu odkryto możliwość bezpiecznego zakotwiczenia implantów. I tak rozpoczęła się historia współczesnej implantologii. Pierwszy implant zęba powstał w 1965 roku. Wtedy to profesor Per-Ingvar Brånemark po raz pierwszy wszczepił do kości implanty z czystego tytanu. Jednak to nie był koniec. Po kilku miesiącach naukowiec wykonał na nich protezę. Od tego momentu implanty zębów stały się po prostu codziennością.

Implant zęba

Implant zastępuje korzeń Naszego własnego zęba. Tytan z którego jest wykonana owa „śrubka” ma niezwykłe zdolności zrastania się z Naszą tkanką kostną. Dzięki temu w sposób najlepszy i najbardziej naturalny zastępuje braki uzębienia.

Wszczepienie implantu to procedura, którą przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym, a poprzedza je diagnostyka wysoce specjalistyczna -Tomografia Komputerowa. Na jej podstawie lekarz planuje zabieg lub zabiegi chirurgiczne związane z implantacją. Fenomen implantologii to narastanie kości i połączenie jej z tytanem. Po wszczepieniu „śruby” tytanowej i jej integracji lekarz przystępuje do przyłączenia do niego korony zęba lub grupy koron czyli mostu. Mogą one stanowić również element mocowania protezy. Dlatego osoby, które poddały się zabiegowi wszczepieniu implantu zębowego twierdzą ze jego obecność jest tak naturalna jak posiadanie własnego zęba.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Zapraszamy na konsultacje.

Kiedy warto zdecydować się na implanty zębów?

Implanty dentystyczne to rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, które umożliwia pacjentom zachowanie naturalnego uśmiechu, nawet w przypadku utraty jednego lub kilku zębów. To trwałe i estetyczne rozwiązanie, które nie tylko poprawia wygląd, ale również przywraca funkcje żucia i mowy oraz zapobiega utracie masy kostnej w obrębie szczęki.

Implanty mogą być stosowane w różnych przypadkach, od pojedynczych utraconych zębów po kompleksowe rekonstrukcje całej szczęki. Zaletą implantów jest ich trwałość, odporność na próchnicę oraz możliwość zapobiegania utracie kości szczękowej, co często występuje po utracie zęba. Dzięki temu implanty stanowią nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale także przyczyniają się do długoterminowego zdrowia jamy ustnej.

Dlaczego implanty do dobra opcja na zachowanie ładnego uśmiechu?

Implanty dentystyczne oferują nie tylko trwałe rozwiązanie, ale także naturalny wygląd i komfort użytkowania. Pacjenci, którzy decydują się na implanty, cenią sobie możliwość powrotu do pełnej funkcji żucia, komfort noszenia protezy oraz pewność siebie związana z estetyką uśmiechu.

Warto podkreślić, że estetyka uśmiechu związana z wszczepieniem implantu zależy także od prawidłowej pielęgnacji założonej protezy. Dbanie o implant powinno odbywać się regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Zapraszamy na konsultacje. Implanty wykonujemy w gabinecie stomatologicznym Ambasada Stomatologii w miejscowości Konstancin-Jeziorna, jednak przyjmujemy też pacjentów z Józefosława i okolic.

Sinus lift

Czasem warunki anatomiczne w szczęce nie są aż tak sprzyjające i trzeba wykonać sinus lift .

Jest to  zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej , który ma na celu uzupełnienie brakującej kości do takiego stanu, aby umożliwić wprowadzenie implantów zębowych. W zabiegach sinusliftu mogą zostać wykorzystane różnego rodzaju materiały w postaci granulatu i membrany. Po podniesieniu dna zatoki szczękowej należy odczekać od 9 do 12 miesięcy na kolejny zabieg, jakim będzie wprowadzenie implantów.

Chirurgia stomatologiczna opisuje różne techniki podnoszenia zatoki szczękowej, a ich skuteczność jest  wysoka.

Augmentacja kości

Niektórzy z pacjentów nie mają wystarczającej ilości zdrowej, naturalnej kości by wszczepić w nią implanty zębów.

Dla tych pacjentów proponuje się zabieg o nazwie augmentacja kości. Mała ilość kości może być spowodowana:

  • utratą zębów
  • przewlekłą infekcją wokół zębów
  • traumatyczną ekstrakcją
  • chorobą dziąseł
  • wadami rozwojowymi zębów
  • noszeniem przez długi czas protezy
  • urazem w obrębie szczęk
  • zabiegami stomatologicznymi

Augmentacja może odbywać się poprzez wszczepianie w miejsce braku kości pobranej z własnego organizmu (przeszczep autogenny) lub od dawcy albo wszczepienie materiału kościozastępczego, syntetycznego.

Tych kilka technik wykorzystywanych do odbudowy kości pozwala przywrócić i zapewnić silny i solidny fundament dla przyszłych implantów