Trochę historii

Na początku lat 20 ubiegłego stulecia został stworzony prototyp obecnych implantów. Jednak nie był doskonały. Upłynęło kilkadziesiąt lat zanim naukowcy zaczęli pracować nad mechanizmem łączenia się elementów tytanowych z otaczającą kością. Mechanizm odkryto przypadkowo. Stało się to w połowie ubiegłego wieku podczas eksperymentów prowadzonych w Szwecji przez profesora Per-Ingvar Brånemark -ortopedy. Naukowiec wykorzystywał w swoich badaniach obserwację pod mikroskopem cienkiej warstwy żywej tkanki z zastosowaniem tytanowego mikroskopu, który umieszczał w kości. Ciekawostką były obserwacje szybkiego zrastania się kości z tytanem i brak odrzutów, czyli traktowanie tytanu przez organizm ludzki jako ciała własnego, a nie obcego, co nie miało miejsca przy zastosowaniu innych metali. Dzięki temu odkryto możliwość bezpiecznego zakotwiczenia implantów. I tak rozpoczęła się historia współczesnej implantologii. Pierwszy implant zęba powstał w 1965 roku. Wtedy to profesor Per-Ingvar Brånemark po raz pierwszy wszczepił do kości implanty z czystego tytanu. Jednak to nie był koniec. Po kilku miesiącach naukowiec wykonał na nich protezę. Od tego momentu implanty zębów stały się po prostu codziennością.

Implanty

Implant zastępuje korzeń Naszego własnego zęba. Tytan z którego jest wykonana owa „śrubka” ma niezwykłe zdolności zrastania się z Naszą tkanką kostną. Dzięki temu w sposób najlepszy i najbardziej naturalny zastępuje braki uzębienia.

Wszczepienie implantu to procedura, którą przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym, a poprzedza je diagnostyka wysoce specjalistyczna -Tomografia Komputerowa. Na jej podstawie lekarz planuje zabieg lub zabiegi chirurgiczne związane z implantacją. Fenomen implantologii to narastanie kości i połączenie jej z tytanem. Po wszczepieniu „śruby” tytanowej i jej integracji lekarz przystępuje do przyłączenia do niego korony zęba lub grupy koron czyli mostu. Mogą one stanowić również element mocowania protezy. Dlatego osoby, które poddały się zabiegowi wszczepieniu implantu zębowego twierdzą ze jego obecność jest tak naturalna jak posiadanie własnego zęba.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Zapraszamy na konsultacje.

Sinus lift

Czasem warunki anatomiczne w szczęce nie są aż tak sprzyjające i trzeba wykonać sinus lift .

Jest to  zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej , który ma na celu uzupełnienie brakującej kości do takiego stanu, aby umożliwić wprowadzenie implantów zębowych. W zabiegach sinusliftu mogą zostać wykorzystane różnego rodzaju materiały w postaci granulatu i membrany. Po podniesieniu dna zatoki szczękowej należy odczekać od 9 do 12 miesięcy na kolejny zabieg, jakim będzie wprowadzenie implantów.

Chirurgia stomatologiczna opisuje różne techniki podnoszenia zatoki szczękowej, a ich skuteczność jest  wysoka.

Augmentacja kości

Niektórzy z pacjentów nie mają wystarczającej ilości zdrowej, naturalnej kości by wszczepić w nią implanty zębów.

Dla tych pacjentów proponuje się zabieg o nazwie augmentacja kości. Mała ilość kości może być spowodowana:

  • utratą zębów
  • przewlekłą infekcją wokół zębów
  • traumatyczną ekstrakcją
  • chorobą dziąseł
  • wadami rozwojowymi zębów
  • noszeniem przez długi czas protezy
  • urazem w obrębie szczęk
  • zabiegami stomatologicznymi

Augmentacja może odbywać się poprzez wszczepianie w miejsce braku kości pobranej z własnego organizmu (przeszczep autogenny) lub od dawcy albo wszczepienie materiału kościozastępczego, syntetycznego.

Tych kilka technik wykorzystywanych do odbudowy kości pozwala przywrócić i zapewnić silny i solidny fundament dla przyszłych implantów